poniedziałek, 30 listopada 2015

Produkty francuskie - czyli zakupy świąteczne we Francji

Pomimo jesiennego słońca, które przez długi czas gościło za oknem i skutecznie zakłócało myśli o nadchodzących świętach, w końcu nadszedł czas planowania prezentów świątecznych. Po krótkiej burzy mózgów uznaliśmy, że najrozsądniej będzie połączyć święta z cadeaux de France

Zanim jeszcze rozpoczęłam opisywanie swoich zmagań na francuskiej ziemi, udało mi się odnaleźć kilka interesujących blogów o Francji i tam szukałam inspiracji. Szczególnie zainteresował mnie wpis Między Francją a Szwajcarią - moje ulubione francuskie produkty. Nie czekając na weekendowe wielkie zakupy, postanowiłam spróbować polecanego koziego sera i.... rzeczywiście, okazał się absolutnym strzałem w dziesiątkę.


produkty francuskie


Niedawno odkryłam też swój drugi ulubiony alkohol, jest nim cydr. Mnogość dostępnych smaków jest niesamowita i stopniowo staram się próbować zarówno słodkich, jak i brut. Aktualny faworyt:


prezent z Francji


Studiując wnikliwie artykuły dotyczące francuskich smaków przypomniałam sobie, że przecież marrons mogą stanowić całkiem smakowity kąsek. Wybór jest naprawdę spory.

Kasztany jadalne:

prezent z Francji

Krem z kasztanów, la crème de chataignes:
prezent z Francji

Kasztany w koniaku, marrons confits au cognac:
prezent z Francji

Niestety tego przysmaku jeszcze nie udało mi się zlokalizować, ale na pewno będę dalej szukać, bo byłby to doskonały prezent dla mojej mamy. Gdyby przypadkiem mi się udało, to na pewno podzielę się wrażeniami smakowymi po świętach :)


Miód lawendowy - le miel de lavande:

prezent z Francji


Pierwsza część zakupów kulinarnych za mną, pozostaje jeszcze wstąpienie do Pattiserie. Nigdy nie próbowałam francuskich makaroników, mam nadzieję że uda się to nadrobić już niebawem :)

7 komentarzy:

 1. Jak świątecznie i we Francji to koniecznie foie gras :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pyszną inspirację!! Zasięgnęłam właśnie szczegółowych informacji w internecie i wiem już, że zdecydowanie powinnam tego świątecznego dania spróbować :))

   Usuń
 2. Kasztany uwielbiam! Nie mogę jednak powiedzieć,że w każdej postaci, bowiem tu gdzie mieszkam miewam jedynie te świeże, które najlepiej od razu upiec i zjeść.Nie miałam okazji spróbować innych ich wersji a strasznie jestem ciekawa.Może kiedyś w końcu mi się uda !:)Cydr zdarzy mi się czasem złapać, ale zdecydowanie wolę jednak piwo lub białe wino.A miodu lawendowego chyba bym nie spróbowała, bo lawenda generalnie kojarzy mi się z babciną szafą :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smaku miodu lawendowego sama jestem ciekawa, czy będzie jadalny, bo na razie czeka zapakowany na degustację w gronie rodzinnym :D

   Usuń
 3. Kasztany tylko pieczone. Nie mogę przekonać się do kremu z kasztanów :/ A cydr zawsze i w każdej ilości, najlepiej bretoński!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasztanów pieczonych wciąż jeszcze nie miałam okazji spróbować (sama nie wiem jak to się stało), ale chyba nabrałam właśnie ochoty, muszę poszukać w okolicy :))

   Usuń
 4. Mocno spóźnione, ale dziękuję za polecenie :) Ostatnio przywiozłam krem z kasztanów i szczerze mówiąc leży, bo nie mamy żadnego pomysłu z czym i jak...

  OdpowiedzUsuń