środa, 17 lutego 2016

Francuski dla początkujących ESKK - zeszyty do nauki francuskiego

Dzisiaj chciałabym opisać swoje ostatnie odkrycie tzn. zeszyty do nauki j. francuskiego o których pisałam tu: nauka-francuskiego-pulapka-wlasnych-oczekiwan 

Wpis podzieliłam na kilka części: 
1) Opis ogólny + zdjęcia
2) Opis szczegółowy tj. zalety i wady + zdjęcia
3) Kwestie techniczne


Francuski dla początkujących ESKK
- Europejska Szkoła Kształcenia Korespondencyjnego 

1) Opis ogólny:

Po sfinalizowaniu zakupu dostajemy 20 zeszytów zawierających 40 lekcji, czyli każdy zeszyt składa się z dwóch lekcji. Do zestawu dołączony jest segregator oraz 20 płyt CD. 

Zalety
+  Segregator umożliwia zachowanie porządku, dzięki czemu zeszyty nie fruwają po całym pokoju. A w moim przypadku byłoby to pewne. 

+  Nagrania można do woli kopiować, więc francuski umila mi czas np. w drodze na zakupy. Jest to o tyle cenne, że mogę wsłuchiwać się w dialog, który już wcześniej przerobiłam i dzięki temu oswajać się z wymową. 

ESKK

francuski dla początkujących
francuski dla początkujących


2) Pokaż kotku co masz w środku:

Każdy zeszyt podzielony jest na następujące działy: gramatyka, wymowa, słownictwo, słuchanie i mówienie, czytanie i pisanie, podsumowanie.

ZALETY:

 • Każdy dialog, każde nowe słówko i prawie każde ćwiczenie są nagrane. Dla mnie jest to absolutny hit, bo przy samodzielnej nauce takie nagrania stanowią jedyne źródło wiedzy na temat poprawnej wymowy.
 • Zapis fonetyczny! Ileż ja się tego naszukałam w różnych podręcznikach. Najczęściej kończyło się porażką i sama wyszukiwałam w słowniku, a później notowałam. Teraz też notuję, ale już nie muszę szukać - duża wygoda i oszczędność czasu. 
 • Bardzo dużo różnych ćwiczeń utrwalających poznany wcześniej materiał. Ćwiczenia także ze słuchu.
 • Teksty i dialogi są czytane w naturalnym tempie, czyli płynnie i dosyć szybko. Czasami mam trudność, żeby zrozumieć je za pierwszym razem, ale to pozwala uczyć się mówionego języka. 
 • Ciekawy pomysł na powtórki ze słownictwa < KLIK > Otóż, w tzw. minisłowniczku słówka francuskie są zapisane kolorem czerwonym. Za pomocą czerwonej nakładki (dołączonej do zestawu) stają się one niewidoczne i widzimy tylko słówko w j. polskim. Krótko mówiąc, prosty sposób na zastąpienie klasycznego zasłaniania ręką :) 
 • Gramatyka jest wyjaśniania zwięźle i zrozumiale < KLIK > Na tyle zrozumiale, że ja, laik absolutny, wiem o co chodzi. 
 • Na końcu każdej lekcji znajduje się krótkie podsumowanie gramatyki oraz odmiana poznanych czasowników KLIK >
 • Każdy zeszyt zawiera na końcu: odpowiedzi do ćwiczeń, słowniczek wszystkich stosowanych słów (gdyby coś nam wcześniej umknęło) oraz zapis nagrań

Zalet jest całe mnóstwo, teraz kilka WAD:

 • Każda lekcja zawiera dużą dawkę nowych informacji i na początku przygody z językiem może to skutecznie zniechęcić (mnie zniechęciło, na szczęście sięgnęłam ponownie).
 • Informacje są rozsypane, np. znalezienie konkretnego zagadnienia gramatycznego, które przerabialiśmy kilka lekcji wcześniej jest trudne. Ja poradziłam sobie z tym problemem zakładając zeszyt i przepisując zasady gramatyczne oraz odmianę czasowników.
 • Taka forma nauki wymaga dużego samozaparcia i mobilizacji. 

wymowa francuskagramatyka francuska


części ciała po francusku
Czerwona nakładka

zaimki przymiotne dzierżawcze
Gramatyka

czasownik devoir odmiana
Krótkie podsumowanie gramatyki

3) Kwestie techniczne:

 • Do twórców można dostać się tędy: http://eskk.pl
 • ESKK dysponuje zeszytami do nauki różnych języków, a także kursami zawodowymi (komputerowe, księgowe, kadrowe, logistyczne, etc)
 • Ja mam wydanie z 2006 roku, teraz istnieje wersja uaktualniona:
Źródło: eskk.pl
Na koniec ciekawostka. Kurs ten jest stworzony przez firmę, która zajmuje się edukacją na odległość. W środku każdego zeszytu znajduje się test, który podobno można do nich wysłać i nauczyciel odeśle poprawiony. Nie korzystałam z tej formy, więc nie wiem czy działa, ale informuję :)

A Wy z jakich pomocy naukowych korzystacie? 

11 komentarzy:

 1. Jeszcze nigdy nie natrafiła na recenzję tej serii więc Twoja okazała się bardzo przydatna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Ta seria nie jest zbyt popularna, ale moim zdaniem bardzo dobrze przygotowana i dlatego warto o niej mówić :)

   Usuń
 2. Też uważam, że ta seria jest całkiem niezła :). Ja mam kurs już z nową, inną szatą graficzną. Do tej wersji podręcznikowej można też dostać kursu online oraz audiobooki. Często uczę się przez internet i szczerze polecam :). A i robiłam również te testy przez internet i faktycznie potwierdzam ocenia je nauczyciel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, cenna wiadomość! Chyba napiszę do nich i zapytam o możliwość kontaktu online, bo w mojej wersji proponują wysłać testy pocztą tradycyjną ;) Taki kontakt z nauczycielem to byłaby jeszcze większa motywacja :)

   Usuń
 3. Napisz, napisz do ESKK na bank Ci coś zaproponują :) Miłej nauki życzę no i motywacji :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak nauka idzie? Ja robię już całkiem niezłe postępy :). Udało Ci się skontaktować z ESKK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie mam przerwę w nauce, bo przyjechałam do domu i spotkania z rodziną i znajomymi nie mają końca :) Tuż po Wielkanocy wracam do Francji i nie będzie taryfy ulgowej!
   Gratuluję postępów!! :)) Uczysz się z ESKK? Napisałam do nich, przyznam, niedawno i jeszcze nie dostałam odpowiedzi.. Może też mają chwilowo przerwę ;) Czy można znaleźć Cię gdzieś w sieci? :-)

   Usuń
 5. Tak, uczę się z ESKK :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Beata Mordowska6 września 2018 18:05

  Kiedyś chyba nawet próbowałam podejść do nauki z tymi podręcznikami. Wyglądało to średnio bo uczyć się samemu w domu także trzeba umieć. Dlatego zgłosiłam się na kurs języka francuskiego do https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-francuski i jestem bardzo zadowolona już z efektów. System nauki jest świetny tak samo jak podejście samych nauczycieli.

  OdpowiedzUsuń